п’ятниця, 31 березня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Вперше в історії оригінал «Конституції Пилипа Орлика» побачить вся Україна

Мартирос Григорян


Суспільство

Вперше в історії оригінал «Конституції Пилипа Орлика» побачить вся Україна

views318

13.08.2021

Подiлитися у соц.мережах

Вперше за 311 років в Україну зі Швеції потрапив оригінал Конституції Пилипа Орлика. Раритетний документ привезли спеціально до 30-ї річниці Незалежності України, він стане основним експонатом виставки «Раритети країни» з 16 серпня по 14 листопада в Софійському соборі, де кожен охочий зможе його побачити. 

Як передає «Патріот Донбасу», про це на своїй сторінці у Facebook повідомила народна депутатка України Ольга Совгиря

«Швеція передала Україні три копії Конституції Пилипа Орлика. Перші дві копії вже у Верховній раді України та Офісі президента. Третя копія буде передана до Конституційного Суду після його реформування. Очікуємо на експонування до Дня Незалежності», – йдеться в повідомленні. 

Слід нагадати, що ще у травні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що за дорученням президента Володимира Зеленського дипломати звернулися до Швеції з проханням запозичити оригінал латиномовної версії Конституції Пилипа Орлика 1710 року — її тимчасово виставлять як експонат на 30-у річницю Незалежності.

Історична довідка 

16 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер прийнято договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, який визначав права й обов'язки усіх сторін угоди. Підписаний від козацької старшини кошовим отаманом Костем Гордієнком та затверджений шведським королем Карлом XII договір, однак, не набув чинності, оскільки був написаний в умовах вигнання.

Після смерті Івана Мазепи  (1709 р.), Пилип Орлик був обраний гетьманом Правобережної України (1710–1714 рр.), а згодом гетьманом України в еміграції (1714–1742 рр.). При його обранні на раді старшин було прийнято документ «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», що визначав права та обов'язки гетьмана та обов'язки усіх членів Війська Запорозького. Документ було укладено двома мовами — староукраїнською та латиною.

Латиномовна копія XVIII століття зберігається нині в Національному архіві Швеції. Україномовний оригінал Конституції було віднайдено у 2008 році в Російському державному архіві давніх актів. Віднайдений комплекс документів включає оригінальний текст Конституції, складений староукраїнською мовою, а також оригінальний підтверджувальний диплом Карла XII на обрання Пилипа Орлика гетьманом. Автентичність цих документів підтверджується власноручним підписом гетьмана Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького на рожевому воску з червоною стрічкою, а також власноручним підписом шведського короля Карла XII на підтверджувальному дипломі.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі