
Світова статистика свідчить про зростання захворюваності на дитячий сколіоз практично в усіх країнах. Але ситуація в Україні – одна з найгірших.
Спеціальне дослідження проблем з хребтом проводилось у десяти країнах Східної Європи протягом трьох років. Воно показало, що на сколіоз у тій чи меншій мірі страждають 23% українських дітей (для порівняння середньосвітовий рівень – близько 15-17%). Третина з них потребує спеціальних методик лікування.
Ортопеди розробили низку рекомендацій для навчальних установ та батьків. Дотримуючись цих порад, ви зможете протидіяти розвитку сколіозу у власної дитини.
Що робити батькам для профілактики сколіозу у дітей?
Обстеження у ортопеда хоча б 1 раз на рік. Якщо з’являються проблеми з хребтом, вони можуть бути непомітними, але дуже швидко прогресують. Це пов’язано з тим, що сучасні діти мають недостатньо фізичної активності, багато часу проводять за комп’ютером. Як наслідок – слабкі м’язи, які не можуть підтримувати хребет. На початковій стадії тільки ортопед виявить проблеми та призначить профілактику.
Спортивна активність. У багатьох випадках несильний сколіоз лікується правильно підібраними фізичними вправами. Для профілактики захворювання потрібно мати сильні м’язи спини. Для їхнього розвитку й укріплення корисні деякі види спорту, зокрема плавання.
Правильний підбір дитячих рюкзаків. Вимоги до ранців у дітей мають бути дуже суворі, бо це – головне джерело проблем з хребтом. Причинами можуть бути як перевантаження рюкзаку, так і його неправильна конструкція або носіння. Ось деякі вимоги:
- вага рюкзака з усім «вантажем» має складати не більше 10-12 % від маси тіла дитини, для учнів молодших класів – не більше 2,3 кг.;
- габарити за шириною та висотою не мають перебільшувати спину дитини;
- жорсткий каркас, широкі м’які лямки та ортопедична задня стінка – обов’язкові вимоги до конструкції ранця.
З огляду на ці вимоги під забороною мають бути всі моделі китайського виробництва. Жодна з них не знайшла схвалення в ортопедів. Також нашим дітям підходять не всі моделі європейських фірм. Вони розраховані на європейські шкільні програми та набори підручників. В наших реаліях ті ж самі ранці будуть перевантажені, що може призвести до появи перших проблем зі спиною.
Збалансоване харчування. Ще одна складова здорового хребта та внутрішніх органів – правильний раціон. В ньому не повинні бути фастфуди та снеки, а от фрукти, овочі та ягоди – щоденно. Слід надати перевагу натуральним сокам перед солодкими газованими напоями.