вівторок, 07 лютого, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
В Україні зняли документальний серіал про каральну психіатрію за часів СРСР

Мартирос Григорян


Суспільство

В Україні зняли документальний серіал про каральну психіатрію за часів СРСР

views341

10.09.2021

Подiлитися у соц.мережах

Документальний серіал «Діагноз: ВІЛЬНІ» про каральну психіатрію у СРСР вже у жовтні можна буде побачити на екранах всіх регіональних телеканалів Суспільного. 

Як передає «Патріот Донбасу», про це повідомляє Суспільне

У київському телецентрі «Олівець» відбувся допрем'єрний показ першого 13-хвилинного епізоду. 

Торік цей проєкт для UA: ДНІПРО переміг у конкурсному відборі у межах програми «Створюй із Суспільним».

Загалом фільм містить вісім серій. У перший й останній серії йдеться про таємниці тюремних психіатричних лікарень часів СРСР та сьогодні. 

Ще шість випусків присвячені окремим постатям, які відбували примусове лікування у Дніпропетровській психіатричній лікарні. Герої розкажуть про свій життєвий шлях, пережитий досвід каральної психіатрії й про те, як, вийшовши на волю, продовжували свою правозахисну діяльність. 

Слід нагадати, що там роками перебували українські дисиденти: письменник і художник Йосип Тереля, математик Леонід Плющ, інженер Володимир Клебанов, лікар-фтизіатр Микола Плахотнюк, поет Анатолій Лупиніс та багато інших вільнодумців.

Автори серіалу зібрали унікальні архівні документи СБУ, свідчення очевидців, жертв каральної психіатрії та їхніх близьких. Про примусове «лікування» у психлікарнях, яке дисиденти вважають найважчою формою репресій, у фільмі розповідають політв'язні радянських таборів Степан Хмара, Йосиф Зісельс, Семен Глузман і Мирослав Маринович.

«Діагноз: ВІЛЬНІ» — про явище, з яким Україна безпосередньо зіткнулася перебуваючи у складі Радянського Союзу. Ми вважаємо, що саме цим проєктом в Україні нарешті, окрім інших злочинів радянської влади, почнуть говорити й про каральну психіатрію», — сказав продюсер Дніпровської філії Суспільного Влад Зінкевич.

Правозахисник і дослідник каральної психіатрії Роберт ван Ворен, який також приєднався до перегляду та обговорення документальної стрічки, підкреслив, що винищування непокірних людей через примусове лікування фіксують і нині. Зокрема в окупованому Криму, де репресують кримських татар. 

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі