неділя, 25 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
В Україні відсьогодні впровадженні нові норми Закону про мову: що змінилося для українців

Мартирос Григорян


Суспільство

В Україні відсьогодні впровадженні нові норми Закону про мову: що змінилося для українців

views2066

16.07.2021

Подiлитися у соц.мережах

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що з 16 липня в Україні починають діяти нові норми Закону про мову.

Про це інформує «Патріот Донбасу». 

«16 липня – справді історичний день для української мови та державності. Взаємозв’язок важливих подій різних років ще раз підтверджує не простий збіг, а доленосність державотворчих процесів. Розпочинається новий етап втілення норм ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який забезпечить збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнення її статусу як державної», – написав Кремінь.

За словами мовного уповноваженого, попри численні атаки на мовний закон, а їх за ці два роки було вже близько двадцяти, він підтвердив свою ефективність, консолідаційну роль і підтримку з боку переважної більшості суспільства.

Згідно з новими нормами Закону про державну мову, відсьогодні:

  • всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою;
  • оголошення, афіші, постери, буклети інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки на них мають виготовлятися державною мовою; Використання інших мов допускається, якщо текст іншою мовою буде не більшим за обсягом і шрифтом, ніж текст державною мовою;
  • всі вистави іншою, ніж державна, мовою в державних та комунальних театрах мають супроводжуватися перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб;
  • мовою музейної справи та мистецьких виставок є державна мова. Вся інформація, у тому числі аудіовізуальна в музеях, галереях, на виставках, має подаватися українською мовою;
  • мовою туристичного та екскурсійного обслуговування є державна мова. Іншою мовою може здійснюватися туристичне чи екскурсійне обслуговування лише іноземців та осіб без громадянства;
  • мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова;
  • українські видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше 50% усіх виданих упродовж року назв книжкових видань.

Слід нагадати, що сьогодні розпочалася реєстрація на іспит на рівень володіння державною мовою для держслужбовців та осіб, які мають намір набути громадянство України.

Довідка

Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Його статті впроваджуються в дію поетапно. Переважна більшість норм мовного закону набула чинності 16 липня 2019 року.