четвер, 29 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Українка Анна Ярославна – королева Франції

Мартирос Григорян


Суспільство

Українка Анна Ярославна – королева Франції

views305

19.05.2021

Подiлитися у соц.мережах

В цей день, 19 травня 1051 року, в соборі Реймса (традиційному місці коронації французьких королів) було короновано наймолодшу дочку Ярослава Мудрого Анну. На голову українки – дружини короля франків Генріха І, регента королівства франків – була покладена золота корона, і вона стала королевою Франції. 

 

Князівна була неймовірно вродлива та мудра. Анна отримала гарну на той час освіту, окрім вміння читати та писати, вона говорила кількома мовами, включаючи грецьку і латинь, а також шведську – мову її матері Інгігерди. Як свідчить легенда, до Франції українка взяла з собою книги: однією з них було Євангеліє. 

 

У шлюбі з Генріхом I Анна народила двох синів: майбутнього короля Франції Філіпа I та Гуго, засновника династії графів Вермандуа, одного з керівників 1-го Хрестового походу. Після смерті Генріха Анна Ярославна стала опікункою сина й підписувала разом з ним деякі державні грамоти. 

 

Французи дуже любили Анну й називали її Руда Агнеса. У 1062 році вона вдруге вийшла заміж за графа Рауля де Крепі-і-Валуа, який раніше очолював феодальну опозицію до її чоловіка. Оскільки Рауль уже мав на той час законну дружину, церква не визнала його новий шлюб, і Папа Олександр II відлучив його від церкви.

 

Після смерті графа у 1074 Анна повернулася до двору сина. На деяких документах знайдено її підпис АНА РЪИНА (тобто лат. Anna Regina, «Королева Анна»). 

 

Востаннє ім’я Анни Ярославни стоїть на документі 1075 року. На превеликий жаль, подальша її доля невідома. Наприкінці XVII століття вчений абат Менетріє виявив надгробок Анни Ярославни у церкві Вільєрського абатства поблизу міста Етамп у Франції. Напис на надгробку: «Тут лежить пані Анна, вдова короля Генріха».

 

У XVII столітті перед каплицею Сен-Вінсент була встановлена скульптура Анни з маленькою моделлю заснованого нею храму в руці. Напис на цоколі: «Anne de Kiev Reine de France», що перекладається «АННА КИЇВСЬКА, КОРОЛЕВА ФРАНЦІЇ».

 

/Підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/