неділя, 25 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Сьогодні день пам’яті «українського Нострадамуса» — Юрія Дрогобича

Мартирос Григорян


Суспільство

Сьогодні день пам’яті «українського Нострадамуса» — Юрія Дрогобича

views227

04.02.2022

Подiлитися у соц.мережах

4 лютого відзначається день пам’яті «українського Нострадамуса» Юрія Дрогобича (Котермака) – вченого-астронома та освітнього діяча доби Відродження, доктора медицини та філософії, ректора Болонського університету.

Перший український академічно освічений вчений. Також він відомий як перший виходець з українських земель, який видав друком свою книгу.

Однак слід зазначити, що до XX століття справжнє ім’я українського вченого та його національність були практично невідомі широкому загалу, натомість на європейських теренах його знали як Джорджо да Леополі (лат. Georgius Drohobicz de Russia), себто Юрій зі Львова. 

Отже, тепер нам точно відомо, що при народженні його ім’я було Юрій Донат-Котермак. І народився він у 1450 році у Дрогобичі в сім'ї солевара Михайла-Доната Котермака.

Шлях вченого

Свою освіту майбутній «українській Нострадамус» почав при церкві св.Юра, потім навчався в Ягеллонському університеті у Кракові, де здобув наукові ступені бакалавра (1470) та магістра (1473). Згодом вивчав медицину та вільні мистецтва в Болонському університеті, де став доктором філософії (бл. 1478) і медицини (бл. 1482). Тоді ж він почав викладацьку діяльність, читав лекції з астрономії у Болоньї з 1478 року.

У 1481 році Юрій Дрогобич стає ректором найстарішого в Європі Болонського університету, в історію якого він увійшов як Джорджо да Леополі. Згодом професор Ягеллонського університету (з 1487 р.) та віцеканцлер Істрополітанської академії у Братиславі. Також українець здобув титул «королівський лікар».

Юрій Дрогобич (Котермак) перший автор української друкованої книги

7 лютого 1483 року у Римі з друкарського верстата Зильбера вийшла книга дрогобичанина «Прогностична оцінка поточного 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі доктора мистецтв і медицини Болонського університету». Хоча зміст книги був на латині, але це офіційно перша друкована праця, написана українцем. Книга своїм оформленням жодним чином не поступалася найкращим європейським зразкам того часу.

На жаль, до нас дійшло мало наукових праць Юрія Дрогобича. Деякі твори є у вигляді копій. Так, у Парижі збереглися копії двох астрологічних трактатів Юрія Дрогобича, а в Баварській бібліотеці в Мюнхені — його астрологічний прогноз на 1478 рік, переписаний німецьким гуманістом Гартманом Шеделем (автор знаменитої «Всесвітньої хроніки» (1493 р.).

Варто зауважити цікаву біографічну деталь: у своїй знаменитій книзі в розділі «Про становище Польщі» Юрій Дрогобич підкреслює, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі, під якою він розумів «Королівство Руське», тобто колишні володіння галицько-волинського короля Данила Романовича.

Майбутній великий астроном був студентом Юрія Дрогобича

Серед студентів Юрія Дрогобича був і всесвітньовідомий астроном Микола Коперник автор трактату «Про обертання небесних сфер», що поклав початок нового геліоцентричного погляду на будову Сонячної системи. Свого часу, на прохання єпископа, український вчений-астроном Дрогобич був репетитором з математики у Коперника. Варто зазначити, що тоді репетиторство було одним зі способів заробітку для викладачів університетів.

Помер Юрій Дрогобич 4 лютого 1494 року у Кракові, де його поховали з великими почестями.

Вшанування пам’яті великого українця

Іменем видатного українця названі вулиці у Дрогобичі, Львові, Калуші, Смілі, Краматорську, одна зі шкіл Дрогобича та мандрівне радіо «Радіо Котермак». Також йому присвячена історична повість Ярослава Ісаєвича «Юрій Дрогобич» (1994) та «Безмежна доля» Имира Ельника (2014). Пам'ятники Юрію Дрогобичу є у Дрогобичі та Болоньї. У 2011 році на фасаді Болонського університету було відкрито меморіальну дошку Юрію Дрогобичу. 

А також на честь 500-ліття з дня виходу у світ «Прогностика…» Юрія Дрогобича в Україні на громадських засадах було випущено (близько 100 примірників) пам’ятну медаль з барельєфом Юрія Дрогобича.

Юрій Дрогобич (Котермак) зробив великий внесок в історію світової цивілізації, але на превеликий жаль, про нього в нашій країні знають несправедливо мало.

Пам'ятаймо здобутки Великих Українців! 

/Текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/