понеділок, 15 серпня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
СБУ оприлюднила унікальні архівні документи про Чорнобильську катастрофу

Мартирос Григорян


Суспільство

СБУ оприлюднила унікальні архівні документи про Чорнобильську катастрофу

views812

26.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Служба безпеки України сьогодні, 26 квітня, на своїй сторінці у Фейсбук опублікувала унікальні архівні документи про Чорнобильську катастрофу з нагоди 35 річниці жахливої трагедії. 

 

Державний архів СБУ публікує найпершу доповідь «наверх» про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуація майже 45 тис. жителів Прип’яті та прилеглих районів.

 

З цими та іншими документами можна ознайомитись за посиланням bit.ly/32AdNE8 

 

Люди мусять знати правду, а весь світ – пам’ятати її наслідки, навіть через десятиліття після аварії на Чорнобильській АЕС. У розсекречених документах відображаються причини, перебіг і наслідки аварії, реакція радянської влади та Комітету державної безпеки СРСР (КДБ), які приховували реальні масштаби величезного лиха. 

 

Служба безпеки України розсекречує й оприлюднює архівні документи про те, що аварії на ЧАЕС траплялися й до 26 квітня 1986 року. Наприклад, у 1982 році на 1 енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним «здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток». У 1984 році аварійні ситуації були на 3 і 4 енергоблоках.

 

У 1983 керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки. У випадку аварії радіоактивність оцінювалась «у 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі».

 

За інформацією СБУ, після аварії радянська влада шукала різні «теорії змови», але не визнавала реальності. Вже 27 квітня був готовий перелік «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також «сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується за кордон». А згодом з’являються документи, що «націоналісти» хотіли отримати зразки зараженого ґрунту за допомогою «агентурної мережі у Києві», щоб дискредитувати радянське керівництво у світі.

 

В колекції також оприлюднено матеріали, які свідчать, що 8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої у повітря при вибуху, радіаційний стан, масштаби робіт з ліквідації, захворюваність та інші.

 

У жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр Водон намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Проте в секретній доповіді КДБ звітував про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

 

Ознайомитися з більш детальною інформацією про аварію на Чорнобильській АЕС можна у двох збірках «Чорнобильське досьє КДБ», підготованих Архівом СБУ та Українським інститутом національної пам’яті. Вони розміщені у вільному доступі за посиланнями:

 

Перша книга bit.ly/3fEBiAG

Друга книга bit.ly/3hCFMJD

 

Також слід нагадати, що, за повідомленням Українського інституту національної пам’яті, українська діаспора після аварії на ЧАЕС виявила високу громадянську позицію та активність у світі. Вона організовувала демонстрації, готувала звернення до урядів західних держав, збирала матеріали про трагедію. Закордонний провід Української визвольної ради у вересні 1986 року доклав значних зусиль, аби питання Чорнобиля внести на розгляд ООН. 

 

ЧОРНОБИЛЬ – це жахливий біль України, це трагедія і подвиг. Це вічна пам’ять! І скільки б років не минуло з того часу, ми – люди Землі не маємо права забувати про те величезне лихо.