
ВАЖЛИВО знати , Суспільство , Психолог
Повертатися додому чи ні, якщо війна ще триває: як прийняти рішення
588
10.06.2022
Повномасштабна фаза війни РФ проти України триває вже понад 100 днів. Багато громадян виїхали в більш безпечні регіони та в інші країни. Однак зараз люди починають повертатися додому, бо скучили, тягне у свою домівку, місто. І багато хто замислюється про повернення, але не можуть прийняти рішення та зрозуміти, що буде правильним у цій ситуації.
Про це розповіла психолог Галина Волошина в "Психологічній підтримці".
"Комусь це рішення дається легко, а комусь навпаки - виникає багато сумнівів, тривожність, нерозуміння, як бути далі. Щоб прийняти правильне для себе рішення, його необхідно розглянути під усіма кутами та знайти всі плюси й мінуси", - пише психолог.
Вона рекомендує застосувати техніку квадрата Декарта, яка полягає в отриманні відповідей на 4 питання:
- Що буде, якщо це станеться? (Які є плюси)
- Що буде, якщо це не відбудеться? (Все залишиться як було, плюси від невиконання бажаного)
- Чого не буде, якщо це станеться? (Мінуси від отримання бажаного)
- Чого не буде, якщо це не відбудеться? (Мінуси від невиконання бажаного) - тут особливо обережно, оскільки мозок захоче проігнорувати подвійне заперечення.
Людина звикла розглядати питання тільки з однієї позиції - "А що буде?". А тут можна розгорнути ситуацію відразу на чотири сторони.
Необхідно пам'ятати про той факт, що ніхто не допоможе в прийнятті правильного рішення, так, як тільки вам знати, як для вас краще.
Як пояснює психолог, це нормальне почуття і його просто потрібно прийняти. Постарайтеся відшукати внутрішню опору, ресурс - дихальні техніки, фізична активність, спілкування з близькими.
Також, як і з прийняттям рішення, тривожність можна розібрати для себе по пунктах і проаналізувати свої відповіді на такі питання:
- Що саме викликає у мене стан тривожності?
- Те, що викликає тривожність, це реальне або надумане?
- Якщо реальне, то як я буду діяти, якщо це станеться?
Отримавши відповіді на ці питання, і проаналізувавши їх, ви наблизитеся до свого зваженого рішення.
Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі