неділя, 25 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Підкорювачка космосу: 15 років тому перша українка-астронавт здійснила вихід у відкритий космос

Мартирос Григорян


Суспільство

Підкорювачка космосу: 15 років тому перша українка-астронавт здійснила вихід у відкритий космос

views366

09.09.2021

Подiлитися у соц.мережах

У цей день, рівно 15 років тому, 9 вересня 2006, відбувся політ у космос першої жінки українського походження, американської астронавтки Гайдемарі (Гайді-Марії) Стефанишин-Пайпер.

Місія STS-115 (корабель багаторазового використання "Атлантіс") була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції після загибелі корабля "Колумбія". Стефанишин-Пайпер відповідала за встановлення на МКС нових сонячних батарей. 

Варто зазначити, що українка Гайдемарі стала восьмою жінкою-астронавтом НАСА, що здійснила вихід у відкритий космос (загалом таких виходів було 156 за історію NASA), загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

Цікаві факти з життя американської астронавтки українського походження

Дочка українських емігрантів Гайдемарі М. Стефанишин-Пайпер народилася в м. Сент-Пол (штат Міннесота). Батьки Гайді Стефанишин-Пайпер — емігранти до Америки із Західної України. У дитинстві Гайдемарі була членкинею Пласту в США та відвідувала пластові табори.

У 1984 р. закінчила Массачусетський технологічний інститут, а в 1985 р. отримала ступінь магістра наук. Займала різні посади у ВМС США. Має звання капітана (полковника) Військово-морських сил США. До групи астронавтів NASA прийнята 1996 року.

Визначну американську астронавтку українського походження нагороджено Орденом княгині Ольги III ст. — за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським і американським народами.

І наостанок зворушливий епізод із космічного життя Гайдемарі. Коли вона вперше летіла у космос, то взяла з собою маленький прапор України та нашивку з лілейкою — символом українського Пласту. Ще одним цікавим фактом є те, що iPod астронавтки під час подорожі до МКС був заповнений, серед іншого, українськими піснями.

Ось така вона історія підкорювачки космосу Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, першої жінки українського походження, яка полетіла у космос, яка з дитинства розмовляє українською, яка усією душею любить свою рідну Україну та її народ. 

/Текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/