четвер, 29 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
На Одещині археологи розкопали одне з найбільших в Україні поховань жертв НКВС

Мартирос Григорян


Суспільство

На Одещині археологи розкопали одне з найбільших в Україні поховань жертв НКВС

views502

31.08.2021

Подiлитися у соц.мережах

В Одесі, на шостому кілометрі Овідіопольської дороги, розкопали один з найбільших  могильників в Україні. Пошуковці, які працюють на розкопках, підозрюють, що під тоннами будівельного сміття знаходяться останки майже 20 тисяч одеситів, яких у 37-38 роках сталінський режим без суду і слідства оголосив «ворогами народу». Історики припускають, що на цьому некрополі могли розстріляти близько 8000 місцевих жителів. 

Як передає «Патріот Донбасу», про це йдеться в сюжеті ТСН.

Рештки були виявлені неподалік від Одеського аеропорту після того, як в межах планів розширення почалися розвідувальні роботи. Науковці вважають, що ці містяни були страчені в 1930-х роках, в часи, відомі як «Великий терор». 

«Розстрільні команди брали з собою спирт, парфуми, щоб змивати кров і змивати запахи. Тому безліч таких пляшечок знаходиться в районі безпосередньо ям з останками», — повідомив пошуковець Іван Градецький.

За словами головного консультанта-археолога Тетяни Самойлової, найжахливіше те, що тут була стара територія міського звалища, і верх цинізму, який тоді відбувався, що виривали в сміттєвому шарі ями, туди їх скидали, цих людей, або розстрілювали та засипали тим же сміттям. Люди навіть після смерті виявилися в сміттєзвалищі поховані. 

Варто відзначити, через те, що земля з частиною могильника була в приватній власності, роботи завмерли на довгі роки й відновилися лише зараз. А через те, що останків дуже багато, розкопки на даному етапі ведуться тільки вручну.

Поки що усі ями історики маркують і консервують, щоб вже навесні почати ексгумацію тіл. І тільки тоді буде відома остаточна кількість похованих тут невинно убієнних українців, які стали жертвами НКВС. 

Історична довідка про «Великий терор»

«Великий терор» — масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

Визначення «Великий терор» вперше введено у науковий оббіг у монографії Роберта Конквеста «The Great Terror: Stalin's Purge of the Thirties» (1968) («Великий терор: сталінські чистки 30-х років»). У закордонній історіографії цей період також означають як «Велика чистка» (англ. «The Great Purge»).

За період «Великого терору» на території України, за підрахунками істориків, було засуджено до 200 000 осіб, з яких близько двох третин — до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць і таборів (інші заходи покарання охоплювали менше ніж 1%, звільнено було тільки 0,3%).