четвер, 29 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Ексклюзивні кадри сучасного окупованого Донецька показали у документальному фільмі «ЄвроДонбас»

Мартирос Григорян


Суспільство

Ексклюзивні кадри сучасного окупованого Донецька показали у документальному фільмі «ЄвроДонбас»

views374

30.09.2021

Подiлитися у соц.мережах

Український кінорежисер Корній Грицюк разом із командою документалістів, які працюють над фільмом про європейську історію сходу України, зробили ексклюзивні кадри сучасного окупованого Донецька. 

Як передає «Патріот Донбасу», про це повідомляє Укрінформ

«Документальний фільм «ЄвроДонбас» націлений розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки. Чимало міст та селищ на Донеччині та Луганщині, наприклад, Лисичанськ, Костянтинівку, Дружківку, Новгородське заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Англії та Франції. Наприкінці ХІХ ст. вони посеред степу побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши регіон одним з найрозвиненіших у Європі», — йдеться в анонсі фільму. 

Документалісти при роботі над фільмом працювали з українськими та закордонними архівами, а також з істориками та експертами-дослідниками, з нащадками європейців, які брали участь у розбудові сходу України, а також здобули унікальні архівні матеріали з кількох європейських країн: рідкісні фотокартки та документи, що підтверджують потужне європейське коріння регіону. Зокрема, знімальній групі вдалося отримати з Британії та Бельгії матеріали, які дотепер не бачив жоден українець.

При цьому підкреслюється, аби показати засекречену радянськими істориками європейську історію сходу України, команда фільму «ЄвроДонбас» по крихтах збирала інформацію, здебільшого знищену режимом радянської влади в Україні

Завдяки європейським інвестиціям у промисловість і великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку XX століття з «дикого поля» перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Пряме залізничне сполучення з Брюсселем, філіали французьких і німецьких банків, динамічні міста з сучасною на той час архітектурою, вихід на європейські ринки, економічне зростання, транснаціональні підприємства, справжній космополітизм, високий рівень життя робітників і великі перспективи – таким був Донбас до приходу радянської влади. Відтак, саме про такий Донбас та його історичне минуле й розкаже фільм «ЄвроДонбас». 

Також автори фільму нагадали, що економічним та духовним центром Донбасу завжди був Донецьк. Місто було засноване британцем Джоном Юзом у 1869 році разом з металургійним комбінатом. Наприкінці 19 сторіччя саме європеєць Джон Юз визначив долю регіону попри загальноприйняті міфи про російську та радянську ідентичність сучасного сходу України.


На думку творців стрічки, показовою в цьому випадку є ситуація довкола будинку Юзів — особняка родини засновника міста, розташованого на вулиці Клінічній у Донецьку. Двоповерховий будинок у стилі ренесанс має неабияке історичне значення, проте наразі перебуває в жалюгідному стані — від колись величної будівлі лишилися тільки стіни. Зафільмувати будинок Юзів та буття сучасного Донецька вдалося завдяки зусиллям знімальної групи «ЄвроДонбасу».


Крім Донецька, «головними героями» фільму стали Маріуполь, Лисичанськ, Нью-Йорк, Дружківка, Костянтинівка та їхні околиці. 

Слід нагадати, що робота над фільмом триває з початку 2021 року, коли були відзняті перші інтерв'ю з експертами, що допомогли в подальшому підготовчому процесі зйомок та формуванні лейтмотиву стрічки. У травні команда вирушила на зйомки безпосередньо до міст та їхніх околиць Донецької області. Завершити фільм планується до кінця осені 2021 року. У широкий прокат «ЄвроДонбас» має вийти у 2022 році. 

Продюсерка та співсценаристка фільму Анна Паленчук. Зйомки відбуваються за підтримки Держкіно. 

/Фото надані авторами фільму «ЄвроДонбас»/