середа, 28 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
29 квітня в України та світі відзначають Міжнародний день танцю

Мартирос Григорян


Суспільство

29 квітня в України та світі відзначають Міжнародний день танцю

views156

29.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Історія танцю досить древня та, що найголовніше, цікава й захоплива. Люди танцювали завжди: в часи Античності, Середньовіччя, Відродження, в буремні часи війн і революцій... А НАРОДНИЙ ТАНЕЦЬ – яскраве вираження менталітету та творчості кожного народу, віддзеркалення його традицій.

 

І сьогодні з нагоди мистецького свята говоримо про один із найкрасивіших та найяскравіших танців світу – УКРАЇНСЬКИЙ ГОПАК. Це візитна картка національної хореографії.

 

Український гопак – традиційний народний танець. Назва танцю походить від вигуку «ГОП!» під час його виконання, а також слів «гопати», «гупати», «гопкати». 

 

Слід зазначити, що гопак виник у побуті ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО. Вільний вершник потрапляв на Хортицю, де його одразу зорієнтовували на навчання та активну роботу над собою: читати-писати, грати на музичних інструментах і танцювати. 

 

Завершальний етап – танцювати, і це видавалося найбільш дивним, але це тільки спочатку. Бо гопак – танець нелегкий. Це своєрідна розминка, під час якої відпрацьовували основні бойові елементи: блискавичну швидкість, потужні удари рук і ніг, сталеву стійку й тактику.

 

У виконання танцю включаються елементи хореографічної імпровізації: стрибки, присядки, обертання та інші віртуозні рухи. Декілька років таких танців – і молодий січовик перетворювався на справжнього лицаря. Бо виконувати такі рухи без тренованого тіла просто нереально. 

 

Згодом гопак, завуальоване під танець бойове мистецтво, поширився й за межі Запорізької Січі.

 

Навіть сам КОЗАЦЬКИЙ СТРІЙ ідеально підходив для гопака: у шароварах не було спекотно, до того ж зручно розтягуватися, вишиванка, на відміну від кімоно, ніколи не розхристується, а намотаний пояс захищає живіт і поперек.

 

Врешті, після знищення Січі, гопак почали виконувати й дівчата у парі з хлопцями. З плином часу танець вже виконувався групами, в яких були і хлопці, й дівчата. 

 

ВАЖЛИВО, що цей танець ніколи не виконується наодинці.

 

Нагадаємо, що у сучасній історії відродження гопака пов'язують з діяльністю всесвітньо відомого українського хореографа та балетмейстера ПАВЛА ВІРСЬКОГО, який створив у 1937 році ансамбль народного танцю. 

 

Сьогодні СУЧАСНИЙ ГОПАК виповнюється у низці балетів («Тарас Бульба», «Гаяне», «Коник-Горбоконик»,«Маруся Богуславка») і опер («Запорожець за Дунаєм», «Майська ніч», «Енеїда», «Мазепа», «Сорочинський ярмарок») і включається в програму світових ансамблів і солістів.

 

На фото зображений Його королівська високість ПРИНЦ ЧАРЛЬЗ, який танцює УКРАЇНСЬКИЙ ГОПАК.

Велика Британія, 1980 рік.

 

/Текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/